Mi-a plăcut ideea că avem nevoie de tineri care să facă politici publice. Din păcate, și o zic cu maximă responsabilitate, la noi nu se înțelege exact ce e aceea politică publică - o activitate profesională pentru care te pregătești, pentru care există un parcurs educațional (că nu inventăm noi politicile) și apoi un parcurs coerent prin sistem.
La noi dacă ești membru de partid sau angajat într-o instituție publică, te numești deja specialist în politici publice. Chiar nu e așa. Domeniul sănătății e un exemplu răsunător. Există un singur program de studii (la Cluj, post-universitar și în ENGLEZĂ) de politici de sănătate publică - practic nu e pentru noi. Și atunci tinerii ăștia de la care ne așteptăm să reformeze ceva mai bine pleacă în UK să se angajeze la NSH. Asta e
Mulțumesc, Starea Nației, pentru sprijinul acordat în promovarea cercetării pe care am realizat-o. Cu considerație, Alexandru Tătar.
Mulțumim!!
Valoroasă sinteză! Mulțumim 🤗
Mulțumim frumos
Mi-a plăcut ideea că avem nevoie de tineri care să facă politici publice. Din păcate, și o zic cu maximă responsabilitate, la noi nu se înțelege exact ce e aceea politică publică - o activitate profesională pentru care te pregătești, pentru care există un parcurs educațional (că nu inventăm noi politicile) și apoi un parcurs coerent prin sistem.
La noi dacă ești membru de partid sau angajat într-o instituție publică, te numești deja specialist în politici publice. Chiar nu e așa. Domeniul sănătății e un exemplu răsunător. Există un singur program de studii (la Cluj, post-universitar și în ENGLEZĂ) de politici de sănătate publică - practic nu e pentru noi. Și atunci tinerii ăștia de la care ne așteptăm să reformeze ceva mai bine pleacă în UK să se angajeze la NSH. Asta e